baslikyeni.jpg

İhale Numarası: 37-02

LOT-1: JENERATÖR ALIMI

LOT-2: PH METRE VE SÜT ANALİZ CİHAZI ALIMI

LOT-3: SÜT SOĞUTMA ve DEPOLAMA TANKI, BASKÜL VE OTOMASYON, ÖN ALIM TANKI ve SANTRİFÜJ (TRANSFER) POMPASI ve GIDA HORTUMU ALIMI

  Köy Koop. Birliğinde oluşturulan Proje Destek Biriminde, TKDK tarafından ilana çıkarılan makine ekipman alımı projeleri birliğimiz tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Köy Koop. Birliği Yönetim Kurulu olarak ilimiz İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne atanan Sayın Bekir Yücel TANRIKULU makamında ziyaret edildi. Kendisine Birliğimiz faaliyetlerinden bahsedilerek yapılacak olan çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Sayın İl Müdürümüze Görevinde başarılar diliyoruz.

Orman Bölge Müdürlüğü toplantı Salonunda 28.12.2021 tarihinde Orman Üretimi yapan kooperatiflerimizin ve orman köylüsünün sorunları ile ilimiz ormancılığı ile ilgili konuların görüşüldüğü toplantı düzenlendi.

Orman Bölge Müdürü Sayın Fahri Sönmezoğlu, Bölge Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İşletme Müdürleri ve Birliğimiz Ormancılık Sektöründe faaliyet yürüten kooperatiflerimizin ilçelerdeki sektör temsilcileri katılım sağladı.

Birlik Yönetim Kurulu Başkanımız Erol Akar toplantıda yaptığı açılış konuşmasında:

Yerel kalkınmanın önemli bir dinamiği olan kooperatiflere sağlanan küçük desteklerin, yerel kalkınmanın fitilini ateşleyen önemli bir gücü oluşturduğunu belirtmiş, Tosya İlçemizde Ahşap sektörünün oluşmasında Kooperatiflere bir hak olarak verilen tomruk emvalinin işleme zorunluluğu böyle bir destek sonucunda ortaya çıkmıştır.

Giderek yaygınlaşacak olan dikili satış ve yıllara sâri ihaleli satış uygulamasının sonuçları, sadece orman köylüsü ve kooperatiflerine zarar veren bir uygulama olarak görülmemelidir.

Orman işçilik bedeli olarak ilimizde yıllık yaklaşık 500 milyon TL tutarında orman köylüsüne ve diğer orman üretimi yapan işçilere ödeme yapılmaktadır.

Orman Üretim hakkının Ulusal hatta uluslararası firmalara ihale ile verilmesinin sonucu, bu bedel doğrudan ihaleyi alan firmalara ödeneceğinden yerel ekonomide ciddi bir zafiyet oluşacak hatta bazı ilçelerimizde ekonomi durma noktasına gelebilecektir.

Genç çiftçi, kadın çiftçi destekleri ve proje bazlı bazı desteklerle insanlarımızı köyde tutma çabası sergilenirken, dikili satış, yıllara sâri ihaleli satış gibi uygulamalarla, orman köylüsünü üretimin dışında tutmak tezat teşkil eden bir uygulama olarak görülmelidir.

Ormanlarımız, son derece önemli zenginliğimizdir. Sadece orman emvali üretmenin dışında, diğer asli görevleri de etkin bir şekilde yerine getirmek, ormanlarımızdan farklı alanlarda da yararlanmak ve farklı gelir kaynakları yaratma zorunluluğu gözden kaçırılmamalıdır.

Bu kapsamda;  Ekolojik turizm, Odun dışı orman ürünlerinin değerlendirilmesi, Tarımsal Ormancılık ve Sosyal Ormancılık konularında İlimiz Üniversitesinin ihtisas alanı da dikkate alınarak, tüm paydaşların katılımıyla farklı çalışma grupları ile sektörel yaklaşıma farklı bir ivme kazandırılmasının gerekliliğini dile getirdi.

Üretim birim fiyatlarında 2022 yılı için yapılan fiyat düzenlemesinin olumlu bir gelişme olduğunu, ancak fiyatların, enflasyon artışı, girdi maliyetleri ve işçilik giderleri dikkate alınarak 3’er aylık dönemler halinde güncellenmesi durumunda bir anlam taşıyacağını ifade etti.

Daha sonra sektördeki kooperatif yöneticileri ve temsilcilerle bölgesel sorunlar tartışıldı. Son derece olumlu ve verimli geçen toplantı için Birlik başkanımız, organizasyonun gerçekleşmesinde destek veren Orman Bölge Müdürümüze, teşkilatımız mensuplarına ve bölgelerden gelerek bu toplantıya katılan sektör temsilcilerine teşekkürle konuşmasını sonlandırdı.

Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Özkan KAPUCU, Birlik Başkanı Erol AKAR, Mali Müşavir Yardımcısı Mustafa MADEN ve Süt Kabul İşçisi Ziya Kayıkçı’ nın katılımıyla 29.11.2021-05.12.2021 tarihleri arasında yerel ürün satışı yapılan kurum ve kuruluşlar, bölge birlik yöneticileri ve süt alımı yapan firmalar ziyaret edilmiştir. Bu kapsamda Bolu, Sakarya, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Gönen, Akhisar, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli ve Isparta İlleri ziyaret edildi.

Köy Koop. Bölge Birliğimizde finans kuruluşlarına hazırlanacak projelerin yazılımı ve takibi amaçlı faaliyetleri yürütmek üzere Proje Destek Birimi oluşturulmuştur.

Bu kapsamda Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programına (KKYDP) hazırlanacak projelerin yazılımlarını gerçekleştirmeye Ocak 2022 tarihinden itibaren başlanılacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığınca 07.12.2021 tarihinde 2021/43 nolu tebliğinin yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle başlayan buzağı desteleme başvuruları dosya teslimleri 25.12.2021 tarihine kadar belirlenen süre içerisinde Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

ORKOOPGIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞIOrman Ve Su İşleri Bakanlığı   

Friday the 28th. S.S. Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği © 2017 Durukan Tasarım - Free Joomla 3.5 Templates