baslikyeni.jpg

Birliğimizle, Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) arasındaki işbirliği, Türk Alman Kooperatif Birlikleri İşbirliği (TAKBİ) projesi kapsamında başlamış olup, birliğimizin kurumsallaşması adına yapılması gereken çalışmalar, stratejik planlamanın yapılması ve belirlenecek konularda uzman desteği ile devam edecektir.

Bu çalışmalar kapsamında, Birlik Başkanı Erol Akar ile Birliğimizin TAKBİ proje sorumlusu Berrin Karabıyıkoğlu’nun Almanya seyahati gerçekleşmiştir.

3-7 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleşen beş günlük çalışma toplantısında kooperatiflerle, danışma kurulu üyeleri ile resmi kurum ve kuruluşların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile toplantılar düzenlenmiştir.

2019 yılı faaliyet döneminin değerlendirilmesi ve 2020 yılında yapılacak faaliyetlerin planlanması kapsamında Süt Toplama Merkezlerinde (STM) çalışan personel ile 03.01.2020 tarihinde toplantı düzenlenmiş ve karşılıklı bilgilendirme yapılmıştır.

Birliğimizce süt verilen firmalarla yapılan sözleşme sürelerinin 2019 yılı sonunda dolması, alıcı firmaların 2020 yılı için verdikleri fiyatlar ve sözleşme şartlarının değerlendirilmesi amacıyla kooperatif yöneticileri ile 28.12.2019 tarihinde toplantı düzenlenmiştir.

Toplantıda daha önce süt verilen SÜTAŞ A.Ş. firmasının referans fiyata uygun bir fiyat vermemesi nedeniyle 2020 yılı için sözleşme yapılmamasına, diğer firmalarla sözleşmenin devam ettirilmesine karar verilmiştir.

Kastamonu Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan Kastamonu Teknokent AŞ’ ye ortak olunması amacıyla Birliğimizce pay alınması kararlaştırıldı. Kastamonu Ticaret ve Sanayi odası toplantı salonunda yapılan toplantıda kurulan şirket sözleşmesi imzalandı.

Türkiye Ormancılar Derneği’nin 95. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 26 Aralık 2019 tarihinde Ankara’da yapılacak olan “ Orman Varlığımız Ve Ormancılık Üretim Faaliyetleri” paneline birlik başkanımız Erol AKAR panelist olarak katıldı.

Orman üretiminde kooperatiflerin ve orman köylüsünün yaşadığı sorunlar ve ihaleli dikili satışın yerel ekonomiye etkileri konularında sunum yapıldı.

Birliğimizce daha önceki yıllarda yapılan eğitim ve sertifikasyon çalışmalarından sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği ile birliğimizin müşterek yürüttüğü orman üretim işçiliği belgelendirme süreci devam etmektedir.

Orman Üretim işinde çalışanlar için Kasım-2019 tarihinden itibaren (MYK) belge zorunluluğu getirilmiştir. Kooperatif ortaklarımızın işlendirilmesinde önemli hale gelen belgelendirmelere birliğimizce devam edilmektedir. 

Bu güne kadar yapılan sınavlarda 1400 Kişi sınavlara girerek belge almaya hak kazanmıştır. Sınav süreci ve başvurular halen devam etmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesince gıda yardımında ve aş evlerinde kullandığı pirinç birliğimizce temin edilecek. Bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve birliğimiz arasında sözleşme imzalandı 2020 yılının ilk altı ayı için talep edilen 60 ton pirinç Tosya- Ortalıca Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifince temin edilerek işlenecek.

İstenilen kalitede 26 ton pirincin özel ambalaj ile sevkiyatı 18.01.2020 tarihinde gerçekleştirilerek İzmir Büyük Şehir Belediyesine teslim edilmiş, ikinci etap teslimat önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecektir.

Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı Erol AKAR BRTV ile röportajı linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=CzRfVpY6grc

ORKOOPGIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞIOrman Ve Su İşleri Bakanlığı   

Sunday the 12th. S.S. Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği © 2017 Durukan Tasarım - Free Joomla 3.5 Templates